Przed czym mogą nas uchronić kwasy omega 3?

Kwasy omega 3 to jedne z najistotniejszych składników organizmu człowieka. Są to tłuszcze, które pozwalają na uchronienie się przed wieloma poważnymi chorobami takimi jak: nowotwór, miażdżyca czy nawet depresja. Oczywiście to nie jedyne schorzenia, jakim możemy zapobiec dzięki kwasom omega 3. Wpływają one na poprawienie koncentracji i pamięci – doskonale mogą przydać się to osobom uczącym się czy pracującym! Znacząco poprawiają wzrok, ponieważ siatkówka i plamka żółta zbudowane są z kwasów omega 3. Dlatego bardzo istotne jest, aby już od najmłodszych lat spożywać ryby, które bogate są w te kwasy, zapobiegnie to późniejszym wadą wzroku. Niezwykle istotny jest fakt, że kwasy omega 3 wpływają na pracę serca i znacząco usprawniają układ naczyniowo – sercowy. Osoby po zawale czy innych chorobach serca powinny zdecydować się na regularne przyjmowanie kwasów.

Czy kobiety w ciąży mogą zażywać kwasy omega 3?

Wiele kobiet w ciąży zastanawia się nad słusznością spożywania dodatkowych kwasów omega 3. Lekarze jednogłośnie uważają, że kobiety w ciąży powinny regularnie przyjmować te kwasy tłuszczowe. Nie tylko wpłyną one na odpowiednie zdrowie mamy, ale także pomogą w rozwoju płodu. Wpłyną one na prawidłowy rozwój mózgu dziecka oraz jego funkcje wzrokowe.

 

Kobietom w ciąży zaleca się jednak suplementowanie kwasów omega 3 w postaci wyrobów farmakologicznych. Niektóre ryby takie jak wędzony łosoś (czy inne surowe ryby), mogą zawierać bakterie listeria, które niekorzystnie wpłyną na płód. Zażywanie suplementów jest gwarancją jakości!

Jak odpowiednio dawkować kwasy tłuszczowe?

Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że nadmiar lub niedobór kwasów tłuszczowych może stanowić duży problem dla organizmu. Przykładowo obecnie na świecie panuje tendencja niedoboru kwasu omega 3, a dużego nadmiaru omega 6 (skala wynosi ok. 1:15, 1:20). To niesamowicie duże liczby, które niekorzystnie wpływają na zdrowie.

 

Kwasy omega 3 powinny stanowić 0,5% energii z diety codziennej, natomiast kwasy omega 6 to ok. 14 gramów dziennie dla mężczyzn, a 11 gramów dla kobiet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *