Jakie narzędzia chirurgiczne konieczne są na sali operacyjnej?

Każdy lekarz niezależnie od swojej specjalizacji ma swoje charakterystyczne narzędzia, z którymi spotyka się na co dzień. Chirurdzy mają ich zdecydowanie więcej niż zwykli pediatrzy oraz narzędzia chirurgiczne są o wiele bardziej skomplikowane. Osoby niebędące związane z tematyką medyczną mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, jak wiele skomplikowanych narzędzi musi znajdować się na sali operacyjnej podczas nawet najprostszego zabiegu. W sieci można znaleźć masę filmów i seriali o życiu i pracy lekarzy, jednak często naginana jest w nich rzeczywistość. Warto dowiedzieć się jak naprawdę wygląda zaopatrzenie prawdziwej sali operacyjnej!

Podstawowe narzędzia chirurgiczne

Niezależnie od planowanych operacji na sali operacyjnej musi znaleźć się zestaw najbardziej podstawowych przyborów, które mogą przydać się w nagłej sytuacji. Każdy szpital musi być wyposażony w skalpele, nożyczki, pincety, kleszcze, igłotrzymacze oraz środki ochronne. Niewiele osób wie, ale skalpele tak naprawdę są złożone z dwóch elementów – trzonu i nożyka, które służą do przecinania tkanek miękkich. Nożyczki przydają się do preparowania w głąb rany oraz do podtrzymywania skóry wokół. Doskonale sprawdzają się także do odcinania nadmiaru szwów – wszystko zależy od wielkości i przeznaczenia nożyczek. Pincety podtrzymują tkanki miękkie, natomiast kleszczyki stosuje się do zamykania naczyń krwionośnych.

Sterylność to podstawa

Nie jest niczym nadzwyczajnym fakt, że na sali operacyjnej muszą panować niesamowicie sterylne warunki, a dezynfekcja i zabezpieczenie przed zarazkami to zupełna podstawa. W każdym szpitalu czy klinice powinno znajdować się specjalne pomieszczenie, w którym to odbywa się dezynfekcja i sterylizacja wszystkich narzędzi, które nie są jednorazowe. Pozwoli to uchronić pacjentów przed chorobami zakaźnymi i powikłaniami po zabiegach. Niezależnie od tego, w jakim miejscu się znajdujemy, warto zwracać uwagę na czystość pomieszczeń oraz schludność gabinetów, ponieważ mogą one zaważyć na naszym zdrowiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *