Gdzie można przeprowadzić leczenie otyłości?

Otyłość to coraz większy problem już nie tylko w krajach rozwiniętych. Jej coraz powszechniejsze występowanie przekłada się na wzrost zachorowań na wiele przewlekłych schorzeń. Z tego powodu otyłość została wpisana przez WHO na listę chorób cywilizacyjnych. Przeciwdziałanie jej występowaniu ma duże znaczenie z punktu widzenia jakości i długości życia. Brak podejmowania odpowiednich działań profilaktycznych może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Z tego dobrym rozwiązaniem jest reagowanie jak najszybciej, gdy zauważy się nagły wzrost wagi. Znacznie łatwiej można w ten sposób poradzić sobie z problemem. Nie zawsze konieczne jest leczenie otyłości, gdyż w początkowych etapach często można poradzić sobie z wagą poprzez zmianę trybu życia.

Kiedy niezbędne jest leczenie otyłości?

Gdy zmiana diety, czy aktywność fizyczna nie pozwalają pozbyć się nadmiernej wagi, wówczas niezbędne może być zastosowanie różnych preparatów, a nawet zabiegów. Metody leczenia związane są także z występującymi chorobami współistniejącymi. Mogą mieć one bezpośrednie przełożenie na brak możliwości pozbycia się nadwagi, czy otyłości. Sposób prowadzenia leczenia będzie zawsze zależny od decyzji lekarza. Zatem niezbędna jest konsultacja z odpowiednim specjalistą. W przypadku otyłości drugiego stopnia stosowane są między innymi hormonalne metody leczenia otyłości. Lekarz może przepisać preparaty, które zmniejszają apetyt, hamują wchłanianie, czy pobudzają spalanie tłuszczu.

Kiedy niezbędna jest operacja w związku z występowaniem otyłości?

Gdy otyłość stanowi poważny problem dla pacjenta, który utrudnia codzienne funkcjonowanie, czy zagraża życiu, wówczas leczenie otyłości może opierać się na wykonaniu zabiegu zmniejszenia żołądka. Natomiast taka operacja jest ostatecznością, czyli jest wykonywana, gdy inne metody leczenia zawiodą. Pozwala ona zapewnić uzyskanie efektu zmniejszenia apetytu u pacjenta. Jednak po takim zabiegu pacjent musi stosować się do konkretnych wytycznych między innymi związanych ze sposobem żywienia się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *