Jak wybrać prawnika?

Miałeś wypadek, sprzedawca nie chce uznać Twojej reklamacji, gmina wydała niewłaściwą decyzję, sąsiad wytoczył Ci sprawę cywilną? To bardzo częste przypadki, w których może pomóc Ci prawnik w dochodzeniu swoich praw. Oczywiście to tylko kilka przykładów.

Kiedy potrzebny jest prawnik?

Życie pisze różne scenariusze i czasami z pozornie błahej sprawy może zrodzić się problem wymagający pomocy prawnej. Koniecznie należy znaleźć wtedy prawnika, który specjalizuje się w prowadzeniu spraw dotyczących określonej dziedziny prawa. Czasami wystarczy tylko porada prawna, podczas której prawnik podpowie jakie kroki prawne można podjąć i jak sporządzić odpowiednie pisma.

Niektóre sprawy są jednak bardziej skomplikowane i wymagają skorzystania z pomocy prawnika w szerszym zakresie. Najczęściej należą do nich:

– sprawy spadkowe,
– sprawy rozwodowe,
– podział majątku,
– sprawy karne,
– dochodzenie roszczeń,
– dochodzenie odszkodowań,
– spory z organami administracji państwowej,
– sprawy dotyczące prawa gospodarczego.

W takich przypadkach rola prawnika to nie tylko sporządzanie pism, ale także reprezentowanie klienta przed sądem. Od jego kompetencji, elokwencji w dużej mierze zależy pozytywne rozstrzygnięcie sprawy.

Jak wybrać dobrego prawnika?

Obecnie zdecydowana większość prawników działa w ramach kancelarii prawnych. Wynika to z jednej strony z przepisów o działalności adwokatów i radców prawnych, z drugiej strony kancelaria prawna daje więcej możliwości skutecznego działania.

W ramach jednej kancelarii prawnej działa wielu prawników specjalizujących się w różnych dziedzinach prawa, co znacznie ułatwia konsultacje między nimi i wybranie najlepszej strategii działania w konkretnej sprawie.

Dobry prawnik powinien być przede wszystkim kompetentny w swojej dziedzinie. Obecnie obowiązujące prawo jest nie tylko skomplikowane, ale ulega także ciągłym zmianom, dobry prawnik powinien za nimi nadążać. To właśnie z tego względu większość prawników specjalizuje się w wybranej dziedzinie gwarantując tym samym wysoką jakość usług.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *