Konrad Karol Pollesch

Biografia

Urodził się w 1940 roku. Studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim w latach 1958 - 1963. Od 1962 roku zajmuje się fotografią, podróżując po wielu krajach m.in.: Austrii, Finlandii, Francji, Niemczech, Szwajcarii, Włoszech, Szwecji, oraz USA, gdzie przebywał dwukrotnie, jako stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej (w 1979 r.) i Departamentu Stanu (w 1988 r.)
Uprawia portret i pejzaż, od 1985 roku wykonując zdjęcia w technice gumowej, co zaowocowało licznymi wystawami w kraju i zagranicą. Od 1991 roku jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Piktoralistów z siedzibą w Brukseli.
W latach 1987 - 1990 dokumentował działania teatru CRICOT 2 Tadeusza Kantora, czego efektem były wystawy: "Nigdy tu już nie powrócę" fotografie z prób, CRICOTEKA czerwiec 1988, "Kantor w fotografii Pollesch'a" Pałac pod baranami, lipiec 1989, "Kantor i jego teatr" Nowohuckie Centrum Kultury, "KANTOR, w drugą rocznicę śmierci" Galeria fotografii ATELIER pod patronatem ZPAF, otwarcie 8 grudzień 1992. "Tadeusz Kantor fotografato da Pollesch" Instytut Polski w Rzymie, grudzień-styczeń 1995/96.
Jest autorem ponad 40 wystaw indywidualnych, prezentowanych w licznych miastach w Polsce, oraz za granicą m. in. w USA, Kanadzie, Francji, Austrii, Belgii, Szwajcarii, Izraelu i Czechosłowacji.
Prace Pollescha znajdują się w zbiorach International Center of Photography i Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Library of Congress w Waszyngtonie, Musee d'Art et d'Histoire we Fryburgu w Szwajcarii, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Łodzi, Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum UJ i Muzeum Fotografii w Krakowie, oraz licznych prywatnych kolekcjach w kraju i zagranicą.
Przewiń do góry okna