Komu potrzebny jest psycholog?

Od dawna wiadomo, że nastawienie pacjenta wpływa na skuteczność leczenia. Zauważono ponadto, że osoby ze zdystansowanym i pozytywnym podejściem do życia rzadziej chorują. Natomiast niektóre choroby są bezsprzecznie powiązane z przechodzeniem jakiegoś ciężkiego emocjonalnie czasu.

Jak nastawienie psychiczne wpływa na zdrowie?

Medycyna dziś powoli odkrywa, jak bardzo bakteryjna flora jelitowa wpływa na zdrowie i samopoczucie człowieka. Zauważono, że jej skład zmienia się nie tylko w związku z dietą, ale także z tym, w jakiej kondycji psychicznej jest człowiek. Ta zależność jest szczególnie widoczna w przypadku powszechnej dolegliwości, jaką jest jelito drażliwe. Wiele osób syndrom jelita drażliwego zaczyna dotykać po tym, jak przeszli oni jakieś bardzo stresujące wydarzenie w życiu. Stąd specjalistą, który pomoże w leczeniu chorób jelit, będzie również psycholog. Czasem to właśnie nauczenie się radzenia sobie z emocjami, a nie kuracja lekowa, jest tym, co ostatecznie pomoże pacjentowi.

Czy stan psychiczny wpływa na wygląd?

Skóra jest największym organem człowieka. Na jej stan ma wpływ wiele czynników – wiek, dieta, środowisko, używki, a także stan psychiczny człowieka. Dermatolodzy zauważyli, że niektóre choroby skóry pojawiają się lub nasilają wtedy, gdy pacjent przechodzi jakieś trudności życiowe i jest w stanie ciągłego stresu. Wielu chorym, zmagającym się z przewlekłymi problemami skórnymi, pomógł psycholog. Okazało się, że to nauczenie się radzenia sobie ze stresem było tym, co ostatecznie sprawiło, że zostali oni wyleczeni i nie mają nawrotu choroby. Stres zaburza gospodarkę hormonalną, a ta z kolei wpływa na każdy z narządów. Taką pomoc otrzymanie w poradni psychologicznej.

Czy każdemu potrzebny jest psycholog?

Nie tylko choroby jelit i skóry są powodowane przez zły stan psychiczny. Powszechna jest przecież wiedza nt. tego, że stres zwiększa ryzyko raka, zawału, czy chorób serca. Zły stan psychiczny, nieumiejętność radzenia sobie z emocjami, czy zamartwianie się nie tylko powoli kradnie zdrowie i witalność, ale także:

– wpływa na relacje rodzinne i koleżeńskie,
– wpływa na jakość wykonywanej pracy, co wpływa z kolei na wysokość wynagrodzenia i możliwość awansu,
– zabiera radość życia, bo człowiek nie umie się cieszyć z tego, co ma – żyje z żalem do przeszłości lub strachem przed przyszłością,
– obniża sprawność umysłową i pamięć – stres działa szkodliwie na komórki mózgu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *