Czym zajmuje się psycholog?

Psychologiem nazywamy osobę, która zajmuje diagnozowaniem psychologicznym. Diagnoza powstaje przy pomocy bardzo szczegółowego wywiadu z pacjentem. Często uzupełnia się ją przy pomocy testów psychologicznych. Z tego tekstu dowiesz się, kim jest psycholog oraz, czym się zajmuje.

Kim jest psycholog?

Psychologiem nazywamy osobę, która ukończyła studia jednolite magisterskie lub I i II stopnia na kierunku psychologia. Zadania psychologa koncentrują się głównie na dwóch podejmowanych działaniach. Pierwsza grupa dotyczy kompetencji i działań diagnostycznych, natomiast druga skupia się na udzielaniu pomocy psychologicznej. Dawniej zawód psychologa w ogóle nie mógł cieszyć się dobrą opinią wśród społeczeństwa. W dzisiejszych czasach jednak się to zmieniło – traktuje się go jak zawód zaufania publicznego.

Studia psychologiczne

Studia psychologiczne dostarczają wiedzy na temat zachowań i procesów psychicznych, właściwości ludzkiej pamięci czy technik walki ze stresem. Poza tym ten kierunek naucza wielu sposobów uczenia się i zapamiętywania czy myślenia. Można również sporo dowiedzieć się na temat zasad postępowania w otoczeniu społecznym.

Kto powinien udać się do psychologa?

Celem rozmowy z psychologiem jest przede wszystkim uzyskanie pomocy w przeróżnych sferach życia człowieka. Psycholog musi być nie tylko dobrze wykwalifikowany i mieć odpowiednie kompetencje, ale również być bardzo zaangażowany w swoją pracę i godny zaufania. Poradnia psychologiczna w swojej ofercie ma różnych specjalistów od zdrowia psychicznego:
1. Psycholog pomaga rozwiązywać problemy w związku lub w relacji z drugą osobą, na przykład: uczy dostrzegać potrzeby partnera czy uczy dialogu.
2. Psycholog dziecięcy często pomaga dzieciom, które, na przykład: zmieniają szkołę czy przechodzą przez rozwód rodziców.
3. Psycholog sportowy jest wsparciem podczas definiowaniu sukcesu i własnych możliwości. Pomaga on określać realne cele do osiągnięcia, radzić sobie z porażką.
4. Psycholog dla młodzieży bardzo często zajmuje się dyskusją na temat obecnych konfliktów życiowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *